Сучасні комп'ютерні технології стрімко рухаються вперед, задіяючи усе нові й нові галузі життя. А тому виникнення кіберфізичних систем - комп'ютерно керованих систем фізичними об'єктами аналогової природи - стало природним продовженням переходу на якісно новий рівень техніки і технологій в рамках Industry 4.0. Такий синтез цифрового і аналогового призведе до масштабних змін якості і комфорту життя людей. Саме тому вивчення та розвиток кіберфізичних систем є одним з найбільш пріоритетних напрямків на даний момент.
Кафедра «Комп'ютерні системи і мережі» національного університету «Запорізька політехніка» з жовтня 2016 р стала одним з учасників масштабного Міжнародного освітнього проекту ERASMUS + ALIoT «Інтернет речей: нова навчальна програма для потреб промисловості та суспільства».
В рамках проекту ALIоT на кафедрі «Комп'ютерні системи і мережі» національного університету «Запорізька політехніка» під керівництвом к.т.н., доц., зав. кафедри Кудерметова Р.К. у червні 2019 р. була відкрита лабораторія Кіберфізичних систем (3 корпус, ауд.52). Надійною апаратною основою лабораторії стало обладнання, придбане в рамках проекту, а саме: набір «Кіберфізика «Більше експериментів», комплект для розробки TMS570LS31HDK TMS570LS31x Hercules, пристрій NI myRIO Student Edition, роботи iRobot Create 2 і Self Balancing Robot Terasic DE10 Nano, а також мобільна дослідницька станція iClebo Kobuki.
Набутий набір «Кіберфізика «Більше експериментів» та наявні на кафедрі плати Arduino UNO дозволять студентам кафедри в рамках лабораторних завдань створювати системи, які працюють самостійно: вивчають навколишній світ, приймають конкретні рішення і на основі цього керують іншими пристроями, обмінюються даними, рухаються.
Комплект для розробки TMDS570LS31HDK TMDS570LS31x Hercules дозволить продемонструвати студентам різні способи тестування і вимірювання.
Пристрій NI myRIO Student Edition дозволить навчати і реалізовувати кілька концепцій проектування за допомогою одного пристрою.
Використання роботів iRobot Create 2 дозволить навчити студентів управляти робоплатформою, використовуючи і звичайний ПК, і мікроконтролер Arduino, і міні-комп'ютер Raspberry Pi.
Роботи Self Balancing Robot Terasic DE10 Nano дозволять продемонструвати студентам, як можна використовувати FPGA для надання інтерфейсів вводу-виводу, адаптованих для конкретного додатку.
Мобільна дослідницька станція iClebo Kobuki дозволить навчити студентів керувати роботами з використанням Robot Operating System (ROS) - мета-операційної системи з відкритим вихідним кодом для роботів.
Таким чином, студенти кафедри «Комп'ютерні системи і мережі» національного університету «Запорізька політехніка» мають унікальну можливість працювати з новітнім обладнанням, вивчаючи його особливості, і створювати нові рішення на основі існуючих сучасних платформ.