Міжнародні проекти

Mon Mar 26 2018 02:53:30 GMT-0400 (EDT)

З 2006 р. викладачі та студенти кафедри є учасниками освітянських міжнародних проектів:

- «Європейсько-український ступінь магістра з програмного забезпечення» (JEP 26182 2006) програми TEMPUS;

- «Професійно-орієнтовані магістерські програми в галузі інжинірингу в Росії, Україні, Узбекистані» (510920-TEMPUS-1-2010-1-DE-TEMPUS-JPCR) програми TEMPUS – PROMENG;

- «Розробка курсів з вбудованих систем з використанням інноваційних віртуальних підходів для інтеграції науки, освіти та промисловості в Україні, Грузії, Вірменії» (544091-TEMPUS-1-2013-1-BE-TEMPUS-JPCR) програми TEMPUS;

- «Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications» (ALIOT, Ref. number 573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP) програми Erasmus+.

 

Проект Erasmus + InternetofThings: EmergingCurriculumforIndustryandHumanApplications ALIOT (referencenumber 573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP). Інтернет речей: нова навчальна програма для потреб промисловості та суспільства

Цей проект фінансується програмою Erasmus +, яка має на меті зробити внесок у стратегію розвитку "Європа 2020" щодо збільшення  робочих місць, соціальної справедливості та включення цілей ET2020 в процеси освіти та навчання. Erasmus + сприяє сталому розвитку своїх партнерів у галузі вищої освіти та допомогти досягненню цілей Молодіжної стратегії ЄС.

Головною метою проекту є розробка нових та модернізація існуючих навчальних планів підготовки магістрів, аспірантів та спеціалістів промислових компаній в галузі розробки, дослідження та застосування нової галузі Інтернет речей (IoT) у відповідності до потреб сучасного суспільства. ALIOT також забезпечує створення професійної спільноти в галузі IoT, робототехніки, комп'ютерних мереж та мікроконтролерів. Проект забезпечує адаптацію академічних програм до потреб європейського ринку праці. Новизна полягає у використанні концепції накопичення та передачі освітніх кредитів (ECTS) та концепції навчання впродовж життя (LLL).

Структура мережі IoTClusterNetwork включає 7 відділень, до яких залучені наступні університети України: Національний аерокосмічний університет н. Н. Є. Жуковський "ХАІ", Чернівецький національний університет, Східноукраїнський національний університет імені В. Даля, Одеський національний політехнічний університет, Тернопільський національний економічний університет, Чорноморський національний університет імені Петра Могили, Запорізький національний технічний університет. За участі цих вузів передбачено створення багатодоменної мережі кластерів IoT з широким доступом користувачів, що сприятиме відкритому доступу до навчальних матеріалів, методик та інструментів для надання навчальних і консультаційних послуг в галузі систем IoT для різних областей застосування: потреб людини, безпеки, бізнесу, технологій. Мережа буде засобом для обміну знаннями, сприятиме підвищенню обізнаності громадськості про новітні досягнення IoT, концепції, технології і застосування.

Кафедра комп’ютерних систем та мереж є частиною команди проекту ALIOT з жовтня 2016 року.  Перша організаційна зустріч координаторів проекту Erasmus + ALIOT відбулася в КТХ, Стокгольм, 14-16 грудня 2016 року. Загальна тривалість проекту з 15 жовтня 2016 – 14 жовтня 2019. У зустрічі взяв участь координатор проекту від ЗНТУ, завідувач кафедри КСМ, д.т.н., Р.К. Кудерметов та доцент, к.т.н. Д.В. Павленко. На зустрічі обговорювались цілі та етапи проекту, розробки та розвиток Інтернету речей (IoT) впродовж наступних років.

У 2017 році 8-12 травня у місті Миколаєві відбулася весняна навчальна школа AIST 2017. Її спільно організували Чорноморський національний університет імені Петра Могили та Національний аерокосмічний університет імені Н.Є. Жуковського "ХАІ". У заході взяли участь понад 50 учасників - студенти бакалавра / магістра / аспіранти, а також доктори, доценти, професори, завідувачі кафедр. Продовж навчання були представлені лекції на теми, пов'язані з IoT, починаючи з рівня чіпа і закінчуючи високотехнологічними технологіями, як хмарні та туманні обчислення. Лекції охопили всі навчальні дисципліни завдяки матриці відповідальності, розробленій у рамках проекту ALIOT. Разом з лекціями провели 3 навчальні заняття з питань безпеки ІоТ. Учасниками на весняній школи від кафедри КСМ були доц., к.т.н. В.В. Шкарупило, доц. к.т.н. Р.К. Кудерметов.

Спільна міжнародна зустріч партнерів проекту Erasmus + ALIOT та Tempus CABRIOLET відбулася в університеті Коїмбра з 2 по 6 жовтня 2017 року.Ця зустріч поєднувалася із заключною зустріччю партнерів проекту Tempus CABRIOLET, яка дозволила отримати синергію співпраці галузі електронної та комп'ютерної інженерії та Інтернету речей.Серія зустрічей була наповнена плідними презентаціями членів консорціумів, що висвітлювали кінцеві результати роботи Tempus CABRIOLET та поточні результати розробки проектів Eramus + ALIOT.  Присутніми на зустрічі були завідувач кафедри КСМ, д.т.н., Р.К. Кудерметов та доцент, к.т.н. Д.В. Павленко.

З 10 по 17 лютого 2018 року в рамках проекту Erasmus + ALIOT було організовано щорічну міжнародну зимову навчальну школу WINT 2018 School, яка відбулася у Чернівецькому національному університеті.WINT 2018 була присвячена студентам та молодим дослідникам, які висвітлювали питання співпраці університетів та промисловості з Інтернетом речей.Було зроблено близько 50 презентацій. Доповіді висвітлювали різні теми: від методів організації та підвищення ефективності навчання з використанням IoT та інших сучасних технологій, закінчуючи розумною енергією та визначаючи концептуальний шлях розвитку людства та техносфери. Зі своєю доповіддю виступили студенти Д.С. Мазур, А.В. Федько та доцент к.т.н. Р.К. Кудерметов.

Протягом 6 - 14 липня 2018 року в Університеті Ньюкасла та Університеті Лідса Беккета відбулася літня школа з розробки навчальних програм ІоТ для промисловості та звичайних користувачів для наукових шкіл та галузевого співробітництва. Школа призначена для студентів та аспірантів, а також молодих та розвинутих наукових співробітників. Учасниками заходу були студент Д.С. Мазур та доцент, к.т.н. Р.К. Кудерметов.

31 січня - 6 лютого в Тернопільському національному економічному університеті в рамках проекту Erasmus + ALIOT відбулася Зимова школа «Інтернет речей: нові навчальні програми для промисловості та людських застосувань». Учасниками заходу були студент Д.С. Мазур та доцент, к.т.н. Р.К. Кудерметов.

Протягом 17-21 травня 2019 року у Запорізькому національному технічному університеті пройшла весняна навчальна школа STraS-2019 для магістрів та аспірантів з питань співпраці університетів та промисловості в мережі Інтернет речей.

На даний час, добігає кінця термін реалізації міжнародного освітнього проекту ALIOT. В рамках виконання проекту викладачами кафедри комп’ютерних систем та мереж розроблено три нових навчальних дисципліни для бакалаврів та магістрів, а також представників промислових підприємств та компаній регіону, а саме:

  1. «Інтегровані комп’ютерні системи» для студентів спеціальності 123 «Комп’ютерна інженерія» освітня програма (спеціалізація) «Спеціалізовані комп’ютерні системи». Розробник к.т.н., доцент кафедри КСМ Тягунова М.Ю.
  2. «Кіберфізічні системи» для студентів спеціальності 123 «Комп’ютерна інженерія» освітня програма (спеціалізація) «Комп’ютерні системи та мережі». Розробник к.т.н., доцент кафедри КСМ Тягунова М.Ю.
  3. «Основи Інтернету речей» для студентів спеціальності 123 «Комп’ютерна інженерія» освітня програма (спеціалізація) «Спеціалізовані комп’ютерні системи», ) «Комп’ютерні системи та мережі». Розробник зав.каф. КСМ, к.т.н., доцент кафедри КСМ Кудерметов Р.К.

В рамках проекту ALIоT на кафедрі «Комп'ютерні системи і мережі» національного університету «Запорізька політехніка» під керівництвом к.т.н., доц., зав. кафедри Кудерметова Р.К. у червні 2019 р. була відкрита лабораторія Кіберфізичних систем (3 корпус, ауд.52). Надійною апаратною основою лабораторії стало обладнання, придбане в рамках проекту, а саме: набір «Кіберфізика «Більше експериментів», комплект для розробки TMS570LS31HDK TMS570LS31x Hercules, пристрій NI myRIO Student Edition, роботи iRobot Create 2 і Self Balancing Robot Terasic DE10 Nano, а також мобільна дослідницька станція iClebo Kobuki. Детальніше за посиланнямhttp://csn.zntu.edu.ua/fresh-news/modern-lab-of-cyberphysical-systems

 

Публікації, пов'язані з проектом

  1. V. Shkarupylo, R. Kudermetov. On the aspects of cyber- physical systems modeling with UPPAAL. In Simulation-2018: 6th Int. conference, September 12-14, 2018: theses. – Kyiv: Pukhov Institute for Modelling in Energy Engineering, 2018., pages 267–269, Kyiv, 2018.
  2. V. Shkarupylo, R. Kudermetov, T. Golub, O. Polska, M. Tiahunova. Towards model checking of the Internet of Things solutions interoperability. In .Problems of Infocommunications. Science and Technology.. 2018 Int. Scientific and Practical Conference, Kharkiv, Ukraine, October 9-12, 2018, pages 465–468, Kharkiv, 2018.
  3. V. V. Shkarupylo, R. K. Kudermetov, O. V. Polska. On the approaches to cyber-physical systems simulation. Advances in Cyber-Physical Systems (ACPS), 3(1):51–54, 2018.
  4. R. Kudermetov, O. Polska, V. Shkarupylo, N. Shcherbak. Quality of services in scientific workflows. Electrotechnic and Computer Sysytems, 104(28):170–177, 2018.
  5. В. В. Шкарупило, Р. К. Кудерметов, О. В. Польська, А. В. Тi-менко. Щодо доцiльностi перевiрки протоколiв взаємодiї компо-нентiв систем Iнтернету речей. In Global and regional problems of informatization in society and nature using : proc. VII Int. Scientific conf. Kyiv: NULES of Ukraine, 2019, pages 59–61, Kyiv, 2019.

Навчальні матеріали, що було розроблено в рамках проекту Erasmus + InternetofThings: EmergingCurriculumforIndustryandHumanApplications ALIOT:

 

ЛЕКЦІЇ

 

The first, second and third volumes of the three-volume book called “Internet of Things for Industry and Human Applications” contains materials of the lecture parts of the study modules for MSc, PhD and Training Modules for an intensive capacity-building measures as lecture part developed in the framework of the ALIOT project «Internet of Things for Industry and Human Application» (573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP ) funded under the Erasmus+ programme are given.

It is intended for MSc and PhD students studying IoT technologies, software and computer engineering and science. It could be useful for lecturers of universities and training centers, researchers and developers of IoT systems.

Internet of Things for Industry and Human Application. In Volumes 1-3. Volume 1. Fundamentals and Technologies

Volume 1 describes challenges, principles and technologies of Internet of Things (IoT) and Internet of Everything (IoE). The book consists of 4 parts for corresponding MSc courses: fundamentals of IoT, IoE and Web of Things (sections 1-4), data science for IoT (sections 5-8), mobile and hybrid IoT computing (sections 9-11), IoT technologies for cyber-physical systems (sections 12-15). The book prepared by Ukrainian university teams with the support of EU academic colleagues of the ALIOT consortium.

Internet of Things for Industry and Human Application. In Volumes 1-3. Volume 2. Modeling and Development

Volume 2 describes models, simulation and development techniques for Internet of Things (IoT). The book consists of 4 parts for corresponding PhD courses: modeling of IoT based systems (sections 16-19), software-defined networks and IoT (sections 20-23), dependability and security of IoT (sections 24-27), development and implementation of IoT based systems (sections 28-31). The book prepared by Ukrainian university teams with the support of EU academic colleagues of the ALIOT consortium.

Internet of Things for Industry and Human Application. In Volumes 1-3. Volume 3. Assessment and Implementation

Volume 3 describes techniques and tools for creation, assessment and
implementation of Internet of Things (IoT) in different industry and human domains. The book consists of 6 parts for corresponding training courses: IoT for smart energy grid (sections 32-35), IoT for smart buildings and cities (sections 36-39), IoT for intelligent transportation systems (sections 40-43), IoT for healthcare systems (sections 44-47), IoT for ecology, safety and security monitoring systems (sections 48-51), IoT for industrial systems (sections 52-56). The book prepared by Ukrainian university teams with support of EU academic colleagues of the ALIOT consortium.

 

Courses syllabuses and description of practicums are placed in the appendixes of the corresponding practicums and training modules.

 

ПРАКТИКУМИ

 

Internet of Things for Industry and Human Application. Fundamentals of Internet of Things

The book contains materials for practicum of MSc course “MC1. Fundamentals of Internet of Things” developed in frameworks of project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications /ALIOT” (Project Number: 573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP, 2016-2019) funded by EU Program ERASMUS+. It’s described practice works and seminars for modules “Concepts, domains and challenges of IoT applications”, “Standards and metrics for IoT systems”, “Communications and protocols of IoT systems”. The book prepared by Ukrainian university teams with the support of EU academic colleagues of the ALIOT consortium.

Data Science for Internet of Things and Internet of Everything: Practicum

The materials of the practical part of the study course “MC2. Data Science for IoT and IoE”, developed in the framework of the ERASMUS+
ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications” (573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP).
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding practical material, examples of tasks and criteria of evaluation are given. In the learning process, the theoretical aspects of development and implementation of IoT-based systems are presented. The basic concepts and approaches of data science for IoT systems are given.

Mobile and hybrid Internet of Things based computing: Practicum

The materials of the practical part of the master course “MC3. Mobile and hybrid IoT-based computing”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Modernization Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications Domains” (573818-EPP-1-2016-1-UKEPPKA2- CBHE-JP).
Study material presented in this practical part of the master course is covering the basic topics iOS and Android application development and there use for IoT systems.

Internet of Things Technologies for Cyber Physical Systems: Practicum

The materials of the practical part of the study course MC4 “IoT technologies for Cyber Physical Systems”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications”. The course structure, teaching materials, examples of tasks for seminars, practical and laboratory works, as well as methodological recommendations for self-preparation and knowledge testing in the discipline, and criteria for their assessment are given. The material is submitted sequentially to form a holistic picture of the current state, synergy, prospects for research and development of Internet of Things and Cyber-Physical Systems technologies. The focus is on the conceptual issues of modeling, analysis, synthesis and practical implementation of CPS, and the role of IoT at all stages of the life cycle of complex computerized systems.

Architectures and Embedded Platform Based development of Internet / Web of Things systems: Laboratory works

The book contains materials for practicum of MSc course “Fundamentals of Internet of Things” developed in frameworks of project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications /ALIOT” (Project Number: 573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP, 2016-2019) funded by EU Program ERASMUS+. It’s described laboratory works for module “Architectures and platforms of IoT/WoT systems”. Practicum includes 9 labs for research of different platforms and controllers such as PLCNext which are used for creation of IIoT systems.

Simulation of Internet of Things based Systems. Practicum

The materials of the practical part of the study course PС1 “Simulation of IoT-based systems”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications Domains” (573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP).
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding practical material, examples of tasks and criteria of evaluation are given. In the learning process, the theoretical aspects of modeling and simulation of IoT-based systems are presented. The course focuses on the application of the Internet of things technologies in the design and construction of smart home and smart building systems.

Software defined networks and Internet of Things: Practicum

The materials of the practical part of the study course “PC2. Software defined networks and IoT”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Modernization Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications Domains” (573818-EPP-1-2016-1-UKEPPKA2- CBHE-JP).
Practicum materials are supposed to be used by PhD-students in sphere of computer networking, software engineering etc., and aimed at delivering the essential knowledge and practical skills on the topic of Mininet emulator usage for the purpose of typical engineering tasks solving, covering, in particular, the aspects of programming – for the purpose of automation tasks solving. Moreover, practicum is devoted to engineers and researches involved in the development, implementation and testing of SDN-based IoT-solutions.

Dependability and Security Internet of Things: Practicum

The materials of the practical part of the study course PC3 “Dependability and Security of IoT”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications” (573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP).
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding practical material, examples of tasks and criteria of evaluation are given.
In the learning process, the theoretical aspects of dependability and security of IoT-based systems are presented. The basic concepts and approaches to development and implementation of dependable, safe and secure IoT systems, models and methods for dependability and security assurance and assessment of IoT-based systems are examined.

Development and Implementation of Internet of Things based Systems: Practicum

The materials of the practical part of the study course PC4 “Development and Implementation of IoT-based Systems”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications” (573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP).
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding practical material, examples of tasks and criteria of evaluation are given. In the learning process, the theoretical aspects of development and implementation of IoT-based systems are presented. The basic concepts and approaches to development and implementation of IoT systems, models for IoT-based devices and technologies for data processing and transfer, and intelligent methods and approaches for management and learning of IoT-based systems are examined.

Internet of Things for Smart Energy Grid: Trainings

The materials of the training part of the study course ITM1 “IoT for Smart Energy Grid”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications” (573818-EPP-1-2016-1-UKEPPKA2- CBHE-JP).
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding practical material, examples of tasks and criteria of evaluation are given. In the learning process, the theoretical aspects of IoT for smart energy grid are presented. IoT infrastructure for smart energy grid based on embedded systems devices, its safety, reliability
and security are examined.

Internet of Things for Smart building and city: Practicum

The materials of the practical part of the study course ITM2 “IoT for Smart building and city”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications” (573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP).
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding practical material, examples of tasks and criteria of evaluation are given.
In the learning process, the theoretical aspects of development and implementation of IoT-based systems are presented. The course focuses on the application of the Internet of things technologies in the design and construction of smart home and smart building systems.

Internet of Things for іntelligent transport systems: Practicum

The materials of the practical part of the study course “ITM3. IoT for Intelligent Transport Systems”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications” (573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP).
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding practical material, examples of tasks and criteria of evaluation are given. In the learning process, the theoretical aspects of development and implementation of IoT-based systems are presented. The basic concepts and approaches of data science for IoT systems are given.

Internet of Things for Healthcare Systems: Trainings

The materials of the training part of the study course ITM4 “IoT for Healthcare Systems”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications” (573818-EPP-1- 2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP).
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding training material, examples of tasks and criteria of evaluation are given. In the learning process, the theoretical aspects of IoT for healthcare systems are presented.
The structures, models and technologies for development of healthcare IoT-based systems, advanced techniques and means for design, modernization and implementation of healthcare IoT-based systems and development and hardware optimization of units for IoT devices in healthcare systems are examined.

Internet of Things for Ecology, Safety and Security Monitoring Systems: Trainings

The materials of the training part of the study course ITM5 “IoT for ecology, safety and security monitoring systems”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications” (573818-EPP-1-2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP)1.
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding training material, examples of tasks and criteria of evaluation are given. In the learning process, the theoretical aspects of IoT for ecology, safety and security monitoring systems are presented. The structures, models and technologies, advanced techniques and means for design, modernization and implementation of IoT-based systems for ecology, safety and security monitoring, application of IoT technologies in engineering, development control units for IoT devices for ecology, safety and security monitoring systems are examined.

Internet of Things for Industrial Systems: Trainings

The materials of the training part of the study course ITM6 “IoT for industrial systems”, developed in the framework of the ERASMUS+ ALIOT project “Internet of Things: Emerging Curriculum for Industry and Human Applications” (573818-EPP-1- 2016-1-UK-EPPKA2-CBHE-JP).
The structure of work on verification of residual knowledge in the discipline, the corresponding training material, examples of tasks and criteria of evaluation are given. In the learning process, the theoretical aspects of IoT for industrial systems are presented.
The structures, models and technologies for development of industrial IoT-based systems, advanced techniques and means for design, modernization and implementation of industrial IoT-based systems, application of IoT technologies in engineering, and development and hardware optimization of control units for IoT devices in industry systems are examined.

 

Завантажити навчальні матеріали можна за посиланням.

Unsupported Browser!

Please use Opera, Chrome or Firefox